Staff and Board

 

Board of Directors
       
Terry D. Lewis Chairman (Public Elected Representative) Surry, VA
Walter Fleming Walter Fleming Vice Chair (Low Income Representative) Florence, SC
Carmela Moore-Orr Secretary (Public Elected Representative) Hinesville, GA
George M. Fitz-Hugh, Jr. Treasurer (Public Elected Representative) Richmond, VA
Bertha Armstrong (Low Income Representative) Fork Union, VA
Keith Ashby (Private/Non Profit Sector Representative) Newberry, FL
Kevin Belcher (Public Elected Representative) Pearisburg, VA
Nancy H. Brown Nancy H. Brown (Non-profit/Private Sector Representative) Tallahassee, FL
James A. Brunswick, Jr. (Low Income Representative) Wilmington, DE
Willard Douglas, Jr. (Non-profit/Private Sector Representative) Richmond, VA
Swynice Hawkins (Non-profit/Private Sector Representative) Hughesville, MD
Rev. James Johnson (Low Income Representative) Hollister, NC
Clarence E. Martin (Low Income Representative) Glasgow, VA
Freddy Mitchell (Private/Non-Profit Sector Representative) Salisbury, MD
Winfred E. Owens (Public Elected Representative) Athens, GA
Claude Thomas (Private/Non Profit Sector Representative) Abbeville, SC
Shawn Utt (Public Elected Representative) Pulaski, VA
E. Marie Watson (Low Income Representative) Selma, NC
       
Directors
       
Hope F. Cupit Hope F. Cupit President & CEO Roanoke, VA
Beth T. Pusha’ Beth T. Pusha’ Director of Loan Fund & Economic Development Roanoke, VA
V. Russell Rice, Jr. V. Russell Rice, Jr. Director of Planning & Development Roanoke, VA
Joan E. Douglas Joan E. Douglas Director of Regional Programs Gainesville, FL
       
Staff
       
Lisa Banks Office Coordinator Roanoke, VA
Veronica L. Bitting State Technical Assistance Provider Cary, NC
Juanda L.Bradshaw Juanda L.Bradshaw Virginia Facilities Development Specialist Roanoke, VA
Joseph Brown State Technical Assistance Provider Roanoke, VA
no photo Kim Burns Senior Accountant Roanoke, VA
Rick Crews State Technical Assistance Provider Gainesville, FL
John Crowder NC State Manager Leland, NC
Robert Derryberry State Technical Assistance Provider Roanoke, VA
Brandy Dudley Housing Counselor Roanoke, VA
Ashton Fallen Special Projects Manager Roanoke, VA
Joe Fields Water & Wastewater Training Project Manager Roanoke, VA
Val Green Val Green State Technical Assistance Provider Columbia, SC
Marie Betty Lafortune DE State Manager Dover, DE
Lauren Mason Lauren Mason Planning & Development Manager Roanoke, VA
Charlotte Oliver Charlotte Oliver Housing Coordinator Roanoke, VA
Paul Parker State Technical Assistance Provider North Carolina
Randolph Phillips Randolph Phillips Rural Housing Specialist Powhatan, VA
Kenneth Rodgers Kenneth Rodgers Manager of Housing & Special Projects Roanoke, VA
Andre Saunders Staff Accountant Roanoke, VA
Rachel Silver FL State Technical Assistance Specialist Gainesville, FL
LaJuan C. Thomas Executive Secretary Roanoke, VA
Ellen Vietmeier Program Assistant Roanoke, VA
Larry Wallace Larry Wallace VA State Program Manager Roanoke, VA
Pat Walker SC State Program Manager Blythewood, SC